Biblioteka Publiczna Gminy Zaręby Kościelne

Katalog kapliczek i krzyży przydrożnych

Katalog obejmuje kapliczki i krzyże przydrożne z terenu gminy Zaręby Kościelne, parafii pw. św. Stanisława BM. Nie uwzględniono w nim obiektów będących własnością osób prywatnych, znajdujących się na ich posesjach i  odgrodzonych od drogi.

Jeśli jakieś krzyże lub kapliczki zostały pominięte albo ich lokalizacja została błędnie wskazana, prosimy o kontakt z biblioteką.

Fot. Elwira Krupa - koordynator projektu

BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY ZARĘBY KOŚCIELNE serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w projekcie  „O NASZE DZIEDZICTWO DBAMY – WSPÓLNIE DZIAŁAMY!”  W RAMACH PROGRAMU NARODOWEGO CENTRUM KULTURY  ETNOPOLSKA. EDYCJA 2023 Do tegorocznej edycji programu wpłynęła rekordowa liczba 2069 wniosków. Wyłoniono 345 beneficjentów,  wśród których znalazła się nasza biblioteka! Głównym celem projektu jest stworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym. Zostanie on zrealizowany poprzez wspólne działania mieszkańców na rzecz ochrony dziedzictwa, lokalnych zabytków kultury tradycyjnej, jakimi są kapliczki i krzyże przydrożne – najpiękniejsze akcenty krajobrazu polskiej wsi. W ramach zadania powstanie wirtualny katalog kapliczek i krzyży przydrożnych z terenu gminy Zaręby Kościelne, parafii pw. Św. Stanisława BM, oraz obwoźna wystawa outdoorowa wybranych obiektów. Biblioteka ogłosi również konkurs plastyczny „Kapliczki i krzyże przydrożne oczami mieszkańców gminy Zaręby Kościelne”.  Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie! Osoby zainteresowane renowacją/konserwacją kapliczek i krzyży przydrożnych zapraszamy do kontaktu  z biblioteką (koordynator projektu – Elwira Krupa).  Plakat. Po lewej stronie pionowy blok pięciu zdjęć przedstawiających krzyże i kapliczki przydrożne. Logo biblioteki, logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logo Narodowego Centrum Kultury, napis: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

KRZYŻE I KAPLICZKI ODNOWIONE W RAMACH PROJEKTU

Gaczkowo